czyli sposoby na poprawę zdrowia
Blog > Komentarze do wpisu

Płukanie zatok

Chore zatoki to bardzo powszechny i uciążliwy problem. Zwykle, kto raz tego doświadczył wie jak nieznośny jest to ból i że leki przeciwbólowe nie przynoszą całkowitej ulgi. Sama nabawiłam się problemów z zatokami gdy pracowałam w klimatyzowanym pomieszczeniu i nie był to odosobniony przypadek. Wprost przeciwnie, naokoło mnie ciągle słyszałam skargi dotyczące chorych zatok.

Oczyszczanie zatok to zabieg sprawdzony, prosty i skuteczny. Polega on, w najprostszej wersji, na wprowadzeniu wody przez jedną dziurkę nosa i wypuszczeniu drugą. Przy zachowaniu minimum ostrożności jest to całkowicie bezbolesne i bezpieczne.

Wskazania do tego zabiegu to przede wszystkim:

 • zapalenie zatok - szczękowej, czołowej, sitowej
 • zapalne stany uszu, płuc
 • bóle głowy
 • zła pamięć
 • senność
 • przewlekły nieżyt nosa
 • zapalenie migdałków
 • polipy, torbiele zatok
 • łzawienie
 • zapalenie powiek i spojówek

Będziemy potrzebować:

 • czajniczek do płukania
 • ciepłą wodę
 • sól - 1 łyżeczka na litr
 • sodę oczyszczoną - 1 łyżeczka na litr

W sprzedaży są dostępne specjalne czajniczki do płukania zatok. Polecałabym taki czajniczek zwłaszcza osobom początkującym, gdyż bardzo ułatwia on cały zabieg. Nie jest to jednak niezbędne - z powodzeniem można użyć konewki, butelki czy innego naczynia którego końcówkę jest się w stanie przytknąć do nosa w taki sposób aby woda nie wylewała się bokiem.

Woda do zabiegu koniecznie musi być przegotowana i ostudzona ale lekko ciepła. Woda zarówno za zimna jak i za gorąca będzie powodować bardzo nieprzyjemne odczucia i w konsekwencji uniemożliwi wykonanie zabiegu.

Sól może być dowolna, ale osobiście polecam sól morską, nieoczyszczoną, która zwykle jest ciężka i dość mokra, o brudnoszarym kolorze. Sól jest obowiązkowa, powoduje ona, że praktycznie nie czuje się przepływającej przez nos wody.

Soda oczyszczona jest opcjonalna, jednak bardzo polecana. Rola sody polega na przywróceniu prawidłowego pH nosa i zatok. Jest ona silnie zasadowa a bakterie chorobotwórcze zawsze do rozwoju potrzebują środowiska kwaśnego.

W sprzedaży są całe zestawy do płukania zatok. Są one bardzo drogie a cena ta ma się nijak do ich zawartości. Składa się na nią plastikowa butelka do płukania zatok i saszetki z solą i sodą. Jeśli chcecie, kupcie taki zestaw raz, ze względu na butelkę, zużyjcie saszetki a potem sami dodawajcie sól i sodę i sporządzajcie roztwór. Oczywiście przy wyborze zestawu kupcie ten z jak najmniejszą ilością saszetek gdyż nie ma sensu przepłacać na tak tanich produktach jak sól i soda. Sama kupiłam podobny zestaw raz, ale butelkę wyrzuciłam, gdyż miała tylko 250ml a standardowo, do zabiegu, przygotowuję około litra wody. Poza tym technika korzystania z takiej butelki jest inna niż przy użyciu zwykłego czajniczka - przy butelce głowę trzyma się skierowaną twarzą w dół a przy czajniczku w bok. Przy czajniczku woda wlewa się do nosa siłą grawitacji, przy butelce wodę wtłaczamy sami ściskając butelkę.

Sam zabieg wygląda następująco:

nachylamy się nad umywalką przechylamy głowę tak aby jedno ucho było skierowane w dół a drugie w górę. Czajniczek przykładamy do górnej dziurki i pozwalamy wodzie wypływać dolną dziurką. W czasie zabiegu obowiązkowo oddychamy wyłącznie ustami. Gdy zużyjemy połowę przygotowanej wody, czynność przerywamy, głowę obracamy na drugą stronę i wszystko powtarzamy dla drugiej dziurki. Wydmuchujemy nos.

Wielokrotnie czyściłam w ten sposób zatoki i gorąco polecam go wszystkim. Najlepiej robić to rano, nawet codziennie i nawet przy zdrowych zatokach. Jest niewiarygodnie dobry przy katarze i zatkanym nosie - przynosi ulgę i na jakiś czas oczyszcza nos z kataru - na własne oczy widzimy jak cała zalegająca wydzielina wypływa na zewnątrz. Nie polecam używania sody wieczorem, gdyż jednak może ona podrażniać śluzówkę i utrudniać oddychanie w czasie snu. I jak zwykle....

 

....Życzę efektywnego oczyszczania zatok:)

niedziela, 19 sierpnia 2012, n.u.l.k.a

Polecane wpisy

 • Zioła na pasożyty

  Przedstawiam tu mieszankę ziół na pasożyty, która usuwa większość pasożytów w organizmie. Dostałam ją od osoby której ufam, szanuję i której ogromną wiedzę podz

 • Pasożyty u dzieci

  Utrata apetytu, bóle brzucha, nerwowość, zachamowanie wzrostu, pociąg do słodyczy, zaburzenia snu to tylko niektóre z objawów obecności pasożytów u dziekca. Dzi

 • Autyzm a medycyna naturalna

  Kilkakrotnie już zdarzylo mi się spotkać rodzica autystycznego dziecka i wydaje się że przypadłość ta staje się obecnie coraz powszechniejsza. Wiem że rodzice t

Komentarze
chloe11
2015/01/20 12:59:05
Metoda, którą Pani proponuje ze względu na wykorzystane składniki wydaje się uzasadniona (woda, sól i soda) jednakże sposób aplikacji zastanawia. Czy przedstawiona metoda nie zagraża przedostaniem się w sposób niekontrolowany wody do gardła i ewentualnym zachłyśnięciem? Czy zaproponowane stężenie roztworu nie jest zbyt agresywne dla błony śluzowej?
-
2015/01/22 21:01:51
chloe, stezenie roztworu jest odpowiednie, prawidlowy roztwor nie daje zadnych nieprzyjemnych odczuc - tak jak ten. Zawsze taki stosuje i nigdy nie mialam sygnalow ze strony blony sluzowej. Jesli soli byloby mniej lub wcale spowodowaloby to bardzo nieprzyjemne uczucie w trakcie plukania. Co do zachlysniecia to po prostu nie nalezy wtedy oddychac nosem tylko gardlem - pewnie jakies ryzyko istniej ze woda poleci tam gdzie nie powinna ale osobiscie nigdy tego nie doswiadczylam. Pozdrawiam:)
-
2016/10/25 20:55:43
Inne dobre domowe sposoby jak oczyścić zatkane zatoki tutaj