czyli sposoby na poprawę zdrowia
Blog > Komentarze do wpisu

Krzem - niedoceniany minerał

[...] "Człowiek to sól ziemi. Jest on tworem Ziemi. A Ona jest naszą matką. Wszyscy, którzy żyją na ziemi, mogą istnieć tylko w zgodzie z prawami, według których żyje Ona. Pola nie zawierające krzemu są bezpłodne - gleba nie jest w stanie gromadzić energii słonecznej i przekazywać jej roślinom. Potrafi to tylko krzem. Życie w organizmie człowieka ucicha, gdy zawartość krzemu się zmniejsza i nie jest na bieżąco uzupełniana w pokarmie".

Najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem na Ziemi jest tlen - 47%. Drugim po nim jest krzem - 29,5%. Zawartość zaś innych pierwiastków jest o wiele mniejsza. Krzem znajduje się w pisku, glinie, żwirze, wodzie, ile, błocie, roślinach i ziarnach. Człowiek jest pewnego rodzaju odbiciem Ziemi, bo jeśli spojrzeć na jego skład chemiczny to najwięcej jest w nim tlenu, potem krzemu a dopiero po nich są inne pierwiastki. Jest on pierwiastkiem życia i jego odpowiedni poziom w organizmie jest naturalnym kluczem do zdrowia.

 

Krzem a struktury miękkie organizmu

Wapń jest głównym składnikiem twardych struktur w układzie kostno-stawowym. Krzem jest głównym budulcem miękkich struktur. Jest odpowiedzialny za ich elastyczność. Są to tkanki łącze, ścięgna, naczynia krwionośne, układ trawienny, okostna, chrząstki i maź stawowa. Kiedy krzem znika z miękkich struktur, zastępuje go wapń i stają się one twarde. Tak powstaje arterioskleroza, atonia jelit, osteochondroza, poliartretyzm, zwapnienie zastawek serca, itp. Wyjątkowo dużo krzemu znajduje się we włosach, skórze i paznokciach. Wszystkie choroby powyższych organów występują wyłącznie przy deficycie krzemu.

 

Krzem a arterioskleroza

Porównując do osób zdrowych, u chorych na arteriosklerozę, zawsze występuje niska zawartość krzemu w ściankach naczyń krwionośnych. Krzem zapewnia elastyczność naczyń krwionośnych a w przypadku niedoboru krzemu, wapń zajmuje jego miejsce. Dzieje się tak, ponieważ w grupie aktywności elektrochemicznej pierwiastków, wapń stoi wyżej niż krzem. Właśnie zastępowanie krzemu wapniem sprawia, że naczynia krwionośne stają się twarde (zwapniałe) i nie "słyszą" poleceń mózgu dotyczących rozszerzania i zwężania naczyń. Wylewy i zawały jako następstwa arteriosklerozy to nic innego jak rezultaty niedoboru krzemu. Dostarczenie organizmowi związków krzemu, powstrzymuje proces chorobowy, pomaga przywrócić prawidłową czystość ścianek naczyń krwionośnych oraz ich funkcjonalność.

 

Krzem a przyswajalność minerałów

Niedobór krzemu sprawia, że ponad siedemdziesiąt innych pierwiastków nie jest przyswajanych. Często niedobory minerałów są spowodowane niskim poziomem krzemu, bez którego suplementacja minerałami nie będzie efektywna. Jaka rada? Jedzmy krzem!

 

Krzem a komunikacja mózgu z narządami

Krzem jako nośnik informacji, jest niezbędny do komunikacji mózgu z ciałem. Brak krzemu prowadzi do braku tej łączności i utraty kontroli nad funkcjami życiowymi, czyli choroby. U zdrowego człowieka zawartość krzemu w organizmie wynosi 4,7%. Aby choroba mogła się rozwinąć poziom krzemu również musi spaść do określonego poziomu. I tak wirus zapalenia wątroby rozwija się gdy poziom krzemu spada do 1,6%. Cukrzyca potrzebuje niedoboru krzemu na poziomie 1,4%. Wylewy i zawały występują przy poziomie 1,2%. Rak rozwija się przy 1,3%.

 

Krzem a oczyszczanie i profilaktyka zdrowotna

We krwi i jelitach, przy wystarczającej ilości krzemu, tworzą się roztwory koloidalne które wiążą zanieczyszczenia oraz mają zdolność "przyklejania" do siebie wirusów i organizmów chorobotwórczych, które następnie są wyprowadzane z organizmu. Dzięki tej sile przyciągania, z krwi i jelit mogą być wyprowadzone m.in. wirusy grypy, wirus zapalenia wątroby, artretyzmu, reumatyzmu, drożdże i candida (plaga naszych czasów, dająca objawy w postaci angin, infekcji nosa, gardła, górnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, nerek, dróg moczowych i genitaliów). Oznacza to, że tysiące chorób nie mogłoby się rozwijać w ciele człowieka, gdyby posiadał on dostateczną ilość krzemu. 

 

Zwiększone zapotrzebowanie na krzem

Kobiety w ciąży, karmiące matki i dzieci mają zwiększone zapotrzebowanie na krzem. Zwłaszcza dzieci potrzebują go dużo, kilkakrotnie więcej niż dorosły człowiek. Dziecko bowiem tworzy połączenia mózgu z resztą ciała, rośnie, rozwijają się jego stawy, ścięgna, naczynia krwionośne i inne miękkie struktury. Jeśli w pożywieniu dziecka nie ma krzemu zaczyna się anemia, która objawia się krzywicą, chorobami układu limfatycznego, skóry itd.

 

Krzem a regeneracja organizmu

Krzem odgrywa kluczową rolę przy odbudowie uszkodzonych organów takich jak złamania kości, zerwania wiązadeł, tworzenie się włókien kolagenowych oraz przy rozroście komórek. W miejscu złamania zawartość krzemu zwiększa się pięćdziesięciokrotnie.

 

Przyczyny niedoboru krzemu

Głównymi sprawcami niedoboru krzemu w organizmie są pasożyty; robaki, grzyby, bakterie i wirusy. Wszystkie one zubożają nas w krzem, gdyż potrzebują go do życia i rozmnażania się.

Drugą rzeczą jest technologia przetwarzania roślin i warzyw w przemyśle spożywczym. Rafinowanie pokarmów i pozbawianie ich błonnika, łupin i rdzenia pozbawia je także krzemu. Oczyszczanie ziarna z otrąb pozbawia je 90% krzemu a rafinacja cukru usuwa krzem całkowicie. Tym sposobem jedząc przetworzony pokarm (białą mąkę i jej przetwory, owoce bez skórki i środka, tzw. ogryzka, biały ryż, biały cukier itp.) sami zubożamy się w krzem.

 

Źródła krzemu

 • Glinka kaolinowa

Świetnym sposobem szybkiego uzupełniania krzemu jest glinka kaolinowa którą można kupić w sklepach ze zdrową żywnością i aptekach. Najlepiej glinkę przygotować wieczorem do wypicia rano. Do szklanki wody dodajemy łyżeczkę glinki i zostawiamy na noc. Rano, na czczo wypijamy. Po wypiciu nie należy przez godzinę jeść żadnych tłuszczy.

 • Skrzyp polny

Ponadto bogaty w krzem jest skrzyp polny. Można przygotować wodę na bazie skrzypu którą wykorzystuje się do przyrządzania potraw i napoi. Bierzemy 50g skrzypu do dużego garnka z wodą, doprowadzamy do wrzenia i zostawiamy na 3-4 godziny.

 • Woda krzemowa

Kolejnym bardzo skutecznym sposobem jest woda krzemowa. Kamienie czarnego krzemu wrzucamy do emaliowanego lub szklanego naczynia z wodą i odstawiamy na 2-3 dni. Tak powstałą wodę wykorzystujemy do picia i gotowania. Również do mycia się, kompresów, płukania gardła czy lewatyw. Nie używamy wody z najniższej 3-4 centymetrowej warstwy od dna naczynia. Po każdym nastawieniu wody, kamienie i naczynie płuczemy pod bieżącą wodą. Do celów leczniczych wodę nastawiamy na siedem dni. Woda krzemowa długo zachowuje swoje właściwości. Wywary i wyciągi z ziół są skuteczniejsze jeśli zostały przygotowane na wodzie krzemowej. Kwiaty cięte dłużej utrzymują świeżość jeśli stoją w takiej wodzie.

 • Krzemowe plaże:)

Jeśli wyjeżdżamy na wakacje w miejsca z czarnymi krzemowymi plażami, możemy samodzielnie nazbierać krzemowe kamyki. Pobyt na takich plażach jest naturalnym uzupełnianiem krzemu. Kąpiąc się i oddychając człowiek wchłania krzem z ziemi wody i powietrza. Symptomy chorób wynikających z niedoboru krzemu zmniejszają się i ustępują. Kawałek krzemienia przyłożony do rany szybko zatrzymuje krwawienie i pomaga w gojeniu się.

 • Pożywienie

Krzem jest obecny w błonniku roślinnym. Wyjątkowo bogate w krzem są wszystkie gatunki sałaty, pasternak, lucerna, gryka, proso (kasza jaglana), owies, brązowy ryż, zielone części mniszka, truskawki, seler, ogórek (najwięcej skórka), morele, marchew oraz pektyny z jabłka.

 

* * * *

Przy pisaniu powyższego tekstu, w prawie 100% opierałam się na rozdziale "Krzem - pierwiastek życia" z książki Nadieżdy Siemionowej pt. "Uwolnij się od pasożytów i żyj bez nich".

 

Życzę efektywnego uzupełnienia krzemu:)

 

 

 

 

poniedziałek, 06 sierpnia 2012, n.u.l.k.a
Tagi: krzem

Polecane wpisy

 • Zioła na pasożyty

  Przedstawiam tu mieszankę ziół na pasożyty, która usuwa większość pasożytów w organizmie. Dostałam ją od osoby której ufam, szanuję i której ogromną wiedzę podz

 • Pasożyty u dzieci

  Utrata apetytu, bóle brzucha, nerwowość, zachamowanie wzrostu, pociąg do słodyczy, zaburzenia snu to tylko niektóre z objawów obecności pasożytów u dziekca. Dzi

 • Autyzm a medycyna naturalna

  Kilkakrotnie już zdarzylo mi się spotkać rodzica autystycznego dziecka i wydaje się że przypadłość ta staje się obecnie coraz powszechniejsza. Wiem że rodzice t

 • Krzem, czyli piątek z pierwiastkiem

  Ulubiony pierwiastek ludzi uzależnionych od komputerów ma 14 protonów i elektronów (K2L8M4, [Ne] 3s2 3p4), 14-16 neutronów. Jest to półmetal taki trochę podobny

 • Owrzodzenie dziąseł i paradontoza

  Warto zapamiętać, że niedobory krzemu mogą powodować owrzodzenia dziąseł i paradontozę. Podawanie krzemionki równocześnie z witaminą B1 poprawia stan dziąseł w

Komentarze
zdrowie-witaminy
2013/11/25 21:01:23
Bardzo skuteczną metodą uzupełniania krzemu jest kąpiel w skrzypie polnym, lub w słomie owsianej, co jest tańsze, łatwiejsze do przygotowania i skuteczniejsze. Stosowaliśmy wielokrotnie i obserwowaliśmy efekty w wynikach analizy pierwiastkowej włosów.