czyli sposoby na poprawę zdrowia
Blog > Komentarze do wpisu

Lewatywa dobra na wszystko

Pamiętam jak opowiedziałam mojej mamie o lewatywach, których wg mnie bardzo wtedy potrzebowała. Powiedziała że nie, że absolutnie, że to nie dla niej. Jednak stan jej zdrowia szybko zweryfikował pierwszą reakcję i wkrótce potem stała się fanką lewatyw! Dziś czuje się świetnie i pewnie nawet nie pamięta jakie miała opory żeby zacząć:)

Z wiekiem jelito grube zapycha się kamieniami kałowymi. Kamieni tych nosimy w sobie nawet do kilku kilogramów. Zdeformowane jelito uciska narządy i wypycha je ze swoich miejsc. Miejsca w których kamienie kałowe przylegają do ścianek jelit, są słabo odżywione i ukrwione oraz zatrute toksynami. W wyniku tego rozwijają się różnego rodzaju zapalenia jelita grubego, hemoroidy a w miejscach przylegania kamieni rosną sobie polipy i rakowate guzy. Ścianki jelita mają grubość jednego do dwóch milimetrów. Przez te cieniutkie błonki toksyny przenikają sobie do organów i zatruwają je. Tak powstają choroby tarczycy, wątroby, serca, płuc, żołądka, nerek, pęcherza, jajników i prostaty. Żadne leczenie farmakologiczne nie ma tu sensu bo toksyny z jelit nieustannie rozprzestrzeniają się i nie pozwalają na wyzdrowienie.  Bez czystych jelit nie ma zdrowia.

Lewatywa jest najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie organizmu z toksyn i skuteczne wyleczenie. Nie brzydźmy się lewatyw! Dla wielu osób jest to rzecz nie do przeskoczenia, ale jeśli chcesz być zdrowy, to oczyszczenie jelita grubego powinno być pierwszą rzeczą którą zrobisz.  Za to korzyści z czystych jelit są nie do przecenienia:

 • znikają zaparcia i wzdęcia
 • znika czarny nalot na zębach

Czarny nalot na zębach jest oznaką wytworzenia się pleśni i zwyrodnienia błon śluzowych jelita grubego a także braku witaminy A

 • zanikają zmarszczki na czole
 • poprawia się wygląd skóry
 • poprawia się zapach potu i skóry
 • pozbywamy się kamieni kałowych - tracimy na wadze
 • krew jest czystsza i organy są czystsze
 • odciążamy pracę wątroby i nerek
 • lepsze wchłanianie substancji odżywczych
 • rzadsze i lżejsze migreny, a po oczyszczeniu wątroby pozbywamy się ich całkowicie
 • poprawia się samopoczucie
 • i wiele, wiele innych

 

Do zabiegu lewatywy potrzebujemy:

 • wlewnik - urządzenie które sprawia że cały zabieg jest łatwy i prosty, na polskim rynku dostępna jest cała gama takich urządzeń o przystępnych cenach
 • płyn z którego będziemy robić lewatywę
 • trochę prywatności, najlepiej w łazience na tyle dużej żeby można było położyć się w niej na podłodze

 

 Lewatywa oczyszczająca - podstawowa

 

Najprostszą lewatywę robi się z około litra do dwóch przegotowanej i całkowicie wystudzonej wody z łyżeczką soli (najlepiej morskiej, nieoczyszczonej), oraz łyżką soku z cytryny na litr wody. Czyli:

 • litr przegotowanej wody o temperaturze pokojowej

woda ta nie powinna być ani trochę ciepła gdyż ciepła woda rozpuszcza masy kałowe w jelitach, które przedostają się do krwi i skutkują natychmiastowym bólem głowy

 • łyżka soku z cytryny

sok z cytryny służy do zakwaszenia środowiska jelit. Gnijąca treść kałowa tworzy środowisko zasadowe, aby przywrócić naturalne, lekko kwaśne środowisko, w którym rozwija się korzystna mikroflora bakteryjna należy dodać do lewatyw czegoś kwaśnego. Oprócz soku z cytryny może to być naturalnie wyprodukowany ocet jabłkowy, sok z żurawiny lub czarnej porzeczki

 •  pół łyżeczki soli (opcjonalnie)

 Napełniamy wlewnik, umieszczamy go na wysokości ok 120cm od podłogi a końcówkę lekko natłuszczamy olejem, wazeliną lub czymś tłustym. Jeśli chodzi o pozycję najlepszą do robienia lewatyw to każdy musi ją sobie wybrać indywidualnie. Można leżeć na plecach z nogami zgiętymi w kolanach, albo oprzeć stopy o ścianę a biodra unieść, można przyjąć pozycję na czworakach. Wszystko zależy od tego jak komu wygodniej. Po wprowadzeniu całej zawartości wlewnika należy unieść miednicę, a następnie powoli obrócić się na prawy bok, oprzeć się na ugiętej w łokciu ręce, zgiąć nogi w kolanach i pozwolić by brzuch opadł w kierunku podłogi. Następnie znów przewrócić się na plecy, unieść miednicę do góry a potem przekręcić się na lewy bok. Podeprzeć się na lewej ręce, ugiąć nogi w kolanach i opuścić brzuch w kierunku podłogi. Wstać, poruszać brzuchem, można zrobić kilka skrętów tułowiem tak aby woda jak najdokładniej obmyła całe jelita.

Woda w jelitach nie musi zostawać długo. Wystarczy około dwóch minut. Na początku jeśli ktoś nie jest w stanie wlać całego litra wody na raz, może to robić partiami. Po kilku lewatywach nie będzie problemu z wprowadzeniem litra czy dwóch.

Na początku robienia lewatyw zaleca się następującą ich ilość:

 • w pierwszym tygodniu - codziennie
 • w drugim tygodniu - co drugi dzień
 • w trzecim tygodniu - co trzeci dzień
 • od czwartego tygodnia - raz na tydzień

 

 Lewatywa oczyszczająca - urynowa

 

Jak pisze Giennadij Małachow, w książce pt. "Oczyszczanie organizmu", uryna jest najdoskonalszym środkiem do oczyszczania jelit:

 • najlepiej oczyszcza ścianki jelit, mając zdolność do odrywania wszelkich brudów przyklejonych do nich
 • normalizuje środowisko pH jelit
 • niszczy patogenną mikroflorę zachowując właściwą
 • nie podrażnia błony śluzowej jelita i odbudowuje ją

Przed wykonaniem lewatywy z uryny należy oczyścić jelita zwykłą lewatywą z wody a dopiero potem można zrobić lewatywę z uryny. Należy ją przytrzymać w jelitach od pięciu do piętnastu minut. Uryna powinna być ciepła, nieco cieplejsza niż temperatura ciała, potrzebujemy jej około jednego litra. Jeżeli ma więcej niż dobę należy ją przegotować i wystudzić. Jeszcze skuteczniejsza jest lewatywa z odparowanej uryny. Należy zebrać dwa litry płynu i odparować do około jednej czwartej objętości. Jednak najpierw, aby przyzwyczaić organizm, należy robić lewatywy z nieodparowanej uryny, potem z odparowanej do połowy objętości a dopiero na końcu z uryny odparowanej do jednej czwartej objętości.

Lewatywy z odparowanej uryny są doskonałe na polipy w jelicie grubym - po kilku zabiegach polipy zaczynają same wychodzić nie powodując żadnych dolegliwości. Również jest to świetny środek na pasożyty jelit które nie tolerują odparowanej uryny, odczepiają się od ścianek jelit i wypływają przez odbyt. Hemoroidów i stanu zapalnego tkanki okołoodbytniczej również można się pozbyć metodą lewatyw z odparowanej uryny i okładów z odparowanej uryny na okolice odbytu.

Wiem jednak jaki kłopot może sprawić odparowywanie uryny jesli nie mieszka się samemu. Nie zrażajcie sie proszę. Nawet lewatywa z nieodparowanego moczu daje dobre rezultaty. Można użyć moczu świeżego, najlepszy oczywiście jest poranny i nawet jesli jest go niewiele np. około szklanki to już jest to coś. Lewatywa z uryny naprawdę jest nieoceniona jeśli chodzi o budowanie prawidłowej mikroflory jelit. Polecam ją każdemu kto robił już lewatywy z wody aby w ten sposób odbudować dobre bakterie, osobom które przeprowadzały oczyszczanie wątroby, osobom po antybiotykach, ludziom cierpiącym na wszelakie grzybice, chorującym na zapalenie jelit, chorym na nadwrażliwe jelita, osobom z pasożytami w jelitach i wszystkim pozostałym gdyż mało kto w dzisiejszych czasach ma czyste i zdrowe jelita.

Jeśli robimy lewatywę ze świeżego, porannego moczu proponuję użyć dużej gumowej gruszki zamiast wlewnika gdyż tak jest łatwiej i szybciej.

 

Lewatywa lecznicza - kawowa


Siedemdziesiąt lat temu doktor Gerson wprowadził do swojej kuracji antynowotworowej lewatywy z kawy jako jej nieodłączny element. Podstawowe działanie takiej lewatywy polega na odciążaniu wątroby poprzez usuwanie toksyn z organizmu; kawa, poprzez jelito, wędruje do wątroby, otwiera drogi żółciowe, uwalnia toksyny i oczyszcza wątrobę. W terapii Gersona pacjenci wykonują lewatywę kawową kilka razy dziennie. 

Używana do lewatywy kawa mielona powinna być organiczna średnio lub lekko palona. Trzy łyżki zmielonej kawy (nigdy rozpuszczalnej) wsypujemy do litra gotującej się wody, gotujemy około trzech minut a potem, na najmniejszym płomieniu, pod przykryciem, gotujemy jeszcze piętnaście. Zdejmujemy kawę z ognia, odcedzamy, dopełniamy wodą do jednego litra i studzimy. Kawę trzymamy w jelitach około 12-15 minut. W tym czasie cała krew przepłynie przez wątrobę 3-5 razy.Zabieg lewatywy kawowej powinien być poprzedzony zwykłą lewatywą oczyszczającą.

Lewatywa z kawy działa przeciwbólowo i niezwykle energetyzująco. Posiada ona wszystkie zalety pitej kawy, ale bez skutków ubocznych w postaci podrażnionego układu pokarmowego. Jednak w terapii Gersona lewatywa kawowa jest stosowana równolegle z piciem dużych ilości soków owocowych i warzywnych, które uzupełniają utratę minerałów z jelit. Doktor Gerson zalecał 3 szklanki soku na jedną lewatywę. Dlatego też w normalnych warunkach nie powinna być ona nadużywana. Trzeba mieć również świadomość tego, że moczopędne działanie lewatywy z kawy powoduje utratę magnezu -  wszystkie środki moczopędne mają taki skutek uboczny. Stosujmy lewatywę kawową z umiarem i rozwagą lub uzupełniajmy elektrolity.

 

Życzę owocnego oczyszczania jelit!

 

 

 

 

 

 

 

niedziela, 22 lipca 2012, n.u.l.k.a

Polecane wpisy

 • Zioła na pasożyty

  Przedstawiam tu mieszankę ziół na pasożyty, która usuwa większość pasożytów w organizmie. Dostałam ją od osoby której ufam, szanuję i której ogromną wiedzę podz

 • Pasożyty u dzieci

  Utrata apetytu, bóle brzucha, nerwowość, zachamowanie wzrostu, pociąg do słodyczy, zaburzenia snu to tylko niektóre z objawów obecności pasożytów u dziekca. Dzi

 • Autyzm a medycyna naturalna

  Kilkakrotnie już zdarzylo mi się spotkać rodzica autystycznego dziecka i wydaje się że przypadłość ta staje się obecnie coraz powszechniejsza. Wiem że rodzice t

Komentarze
2012/08/03 23:08:31
Co jeśli 5 dnia pojawia sie krew podczas robienia lewatywy?
-
2012/08/05 10:09:31
Krew może pojawić się w skutek zaostrzenia hemoroidów. Tym nie niepokoiłabym się wcale. Należy smarować końcówkę obficie wazeliną, masłem lub kremem i kontynuować lewatywy. Przy pojawieniu się bólu, po lewatywie dobrze byłoby zrobić sobie naprzemienny ciepły i zimny prysznic na okolice odbytu. To przynosi ulgę i pobudza krążenie krwi. Na koniec trzeba dobrze osuszyć odbyt i posmarować kremem:)
-
2013/04/21 02:09:27
Witam.Bardzo fajny i rzeczowy blog.Mam pytanko.Robię Lewatywy już od 6 miesięcy tylko w weekendy,problem mam z lewatywą z kawy,nie mogę utrzymać jej więcej niż 3 minuty,i wlac więcej niż 700ml.Znalazłem jednak złoty środek,mianowicie zamiast oczyszczajacej Lewatywy z cytryna i solą(krystaliczną Himalajska)poprzedzającą lewatywe z kawy robię z czosnku!po lewatywie z czosnku wejdzie do jelita rotwor z kawy bez problemów nawet 2 ltr.Kawę mam organiczną ale mocno paloną,jak mi się skończy kupię sredio,lub lekko.Pytanie brzmi,czy lewatywa z czosnku może być lewatywą poprzedzającą z kawy?dodam deszcze że roztwór z kawy mógłbym trzymac nawet godzinę,poprostu mam osłabione parcie.Soki metoda Gersona piję 2 razy dziennie,a na weekend wspomagam się lewatywami.Robię to profilaktycznie :) Będę wdzięczny za odpowiedź.Pozdrawiam
-
2013/04/22 19:26:47
fankis10, poprzedzanie lewatywy kawowej zwykla oczyszczajaca ma oproznic jelita i pozwolic utrzymac w nich lewatywe kawowa. Jesli lewatywa czosnkowa pozwala to osiagnac to dobrze (czosnek przy okazji zabije pasozyty). Nie polecam jednak trzymania lewatywy kawowej zbyt dlugo gdyz zawartosc jelit moze zostac calkowicie wchlonieta do organizmu a chodzi o to aby ja wydalic (pomysl jak szkodliwe mogloby sie okazac wypicie litra kawy na raz). Pozdrawiam:)))
-
2013/04/25 07:17:34
Dziękuję za szybką odpowiedź.Eksperymentowałem troszkę,i idealnie wyszło przy lewatywie czosnkowej po godzinie dopiero lewatywa z kawy,której obniżyłem temperaturę z 38c do 36.5c.Weszło idealnie,parcie szybko się pojawiło bo już po ok 7min,ale tak efektywnej(czyt. zapach,zawartość muszelki,i samopoczucie:))nie miałem już od 3 miesięcy!Niesamowicie się odprężam przy lewatywach,z czosnku jest moja ulubiona,czuje się po niej rewelacyjnie,parcie jest tak duże,że już po 30 sekundach, wszyskie resztki mas są wydzielane.Za to przy kawowej te 10- 15 min jest czasem relaksu duchowego.ps.Jakby ktoś rok temu powiedział mi,że będę się 'lewatywował' to bym się go zapytał czy czasem z dziadkiem mrozkiem się na głowy nie pozamieniał?!heh..Pozdrawiam
-
2013/04/25 17:56:10
Fankis, moze opowiesz cos wiecej na temat lewatywy czosnkowej, typu jak przygotowujesz lewatywe, jakie ma wlasciwosci, itd. osobiscie robilam tylko mikrowlewki czosnkowe a chetnie poslucham o doswiadczeniach innych. Napisz to dodam paragraf pt. lewatywa czosnkowa, jesli nie bedziesz mial nic przeciwko:)
-
2013/05/04 05:34:14
Bez tematu
Witam ponownie. Chętnie się podziele swoimi doświadczeniami odnośnie Lewatyw z czosnku:). Sposób przyrządzania zaczerpnąłem z jakiegoś wywiadu Tombaka(książkę dopiero exploruje)a więc: 4 ząbki czosnku wyciskam i dodaję do 300ml (przefiltrowanej ,przegotowanej,ostudzonej) wody,pozostawiam na 2 godziny,odcedzam,dolewam zagotowanej(również przefiltrowanej)wody aż do osiągnięcia temperatury min 36'c max 38'c, i aplikuje.Im swieższy czosnek tym większe parcie.Mi osobiście 400ml roztwóru(tyle wychodzi po dodaniu wrzatku by otrzymać prawidłową temperaturę)wystarcza na dwie aplikacje,które wykonuje za jednym podejściem ponieważ parcie jest niemalże natychmiastowe(ok.30 sekund).Za pierwszym podejściem wlewam maksymalnie ile wytrzymam i oprózniam(polecam leżeć blisko tronu),natomiast drugie podejście (w moim przypadku ok .150ml roztwóru) utrzymuje dłużej,ile się da tj.ok. 2 minut.Świetna Lewatywa,dobrze się oprózniam(lewatywa z cytryna i solą nie ma porównania),niestety są też minusy- mocny chwilowy aż do wypróżnienia ból brzucha oraz komentarz osoby,uzywajacej po moim zabiegu toalety(czyt.zapach czosnkowo-'czekoladowy':)Pozdrawiam
-
2013/06/21 19:54:01
Kiedy i w jakich ilościach pić sok jabłkowy?
pozdrawiam Gosia
-
2013/06/22 18:31:09
To zalezy jaki cel chcesz osiagnac Gosiu. Jesli chodzi Ci o zmiekczenie kamieni watrobowych przed oczyszczaniem to mozesz zaczac kilka dni wczesniej i pic tyle na ile masz ochote. Tombak zaleca picie sokow na dzien przed (marchew-jablko) i w dniu oczyszczania. Pozdrawiam:)
-
2013/09/15 21:51:18
Zapraszam osoby z dietami (bezmleczna, bezjajeczna, bezglutenowa, cukrzyca, różnego rodzaju alergie) oraz osoby odchudzające się do zamawiania u mnie domowych, naturalnych ciast, pralin i tortów bez dodatków chemicznych.
Osoby zainteresowane proszę o kontakt na maila: dietetyczne.wypieki@wp.pl z określeniem jakiego wyrobu Państwo potrzebują, dla jakiego rodzaju diety oraz jego wielkości. Wtedy zaproponuję cenę.
Wypieki mogą być odbierane osobiście lub za dodatkową opłatą będą dostarczane do Warszawy i okolic.
-
2013/09/28 18:03:22
Hej. Moje nerki po pietruszce już ok. Moja wątroba też dała mi spokój, ale ... Teraz mam coś innego. Na wysokości talii z prawej strony czuje jakby kolke bardziej tępą. Czasami promieniuje mi do pleców. Po naciśnięciu czuje w tym miejscu jakby duże skupisko gazów. Wyraźnie wtedy kłuje. Zrobiłam lewatywe z kawy. W porannym kale zauważyłem długie ok 10 coś niby pasma śluzu ale twarde, bardziej przypominają trawę. Wczoraj ten sam niby ból. Dziś to samo. Czy coś podpowiecie?
-
2013/10/07 12:33:31
Witam. Czy cykl lewatyw (4 tygodnie) można wykonywać bez względu na wystąpienia miesiaczki. Jakich trzeba trzymać się zaleceń podczas tego miesiaca. Wspomnę że jestem wegetarianka więc mięsa już nie muszę ograniczać. Czytałam u Tombaka o roztworze wody z cytryna, ale bez soli, czy to nie podraznia sluzowki?
Pozdrawiam.
-
2013/10/24 10:58:42
pieru,pierdu........................
wrzuc na luz,
z problemami tego typu to sie idzie do lekarza...................................
a nie na blogu szuka porady...cha,cha.....................
no cyrk.
-
2013/10/25 19:34:12
evusia123, dzieki za rade, wrzucam na luz a ty idz do lekarza a nie szukaj porad na blogu, pozdrawiam:)
-
2013/10/29 08:24:47
Witam
Czy ktoś z was miał problemy z bólami głowy i po lewatywach i czyszczeniu watroby przeszły?
-
2013/10/31 17:54:24
98mala, ja mialam migrenowe bole glowy nie do zniesienia i przeszly.
-
2014/01/03 22:01:38
Mo.nika3, lewatywy mozna robic przy miesiaczce. Co do wymagan dietetycznych to nie ma specjalnych, generalnie im lepsza dieta tym lepiej. O dodawaniu soli do wody do lewatyw pisala Siemionowa a takze bodajze Małachow - ale jesli nie chcesz nie dodawaj. Pozdrawiam:)
-
2014/02/15 22:06:58
witam
wczoraj zrobiłam lewatywę z soli fizjologicznej ...500 ml . wszystko szlo bardzo dobrze , 7 min na prawym boku , 5 min na lewym , trochę truptu i podskoki ok 10 min .. 200 g mniej na wadze ( przed/po) .... a dzisiaj mecze się z powodu dużego bólu po prawej stronie podbrzusza ... zapomniałam dodać ze to moje pierwsze podejście . Czy ktoś wie możne dlaczego ? czy kontynuacja zabiegu jest niewskazana ? Czy moze zrobic przerwe kilku dniowa lub zmienic plyn , nie sol fizjologiczna a cos ziolowego ?
-
2014/02/18 20:30:13
smakambrozji, najbezpieczniejsze sa lewatywy z wlasnego moczu, najlepiej porannego. Wode do lewatyw obowiazkowo zakwaszaj cokolwiek by to nie bylo. Pozdrawiam:)
-
2014/02/23 21:34:26
Dziękuje za odpowiedz . od 7 dni pije VERNICADIS .Lewatywę odstawiłam , troszkę się przestraszyłam po ostatnim bólu, ale zamierzam kontynuować. Czy mocz muszę gotować ( odparowywać) wolałabym nie ..jakoś nie wyobrażam sobie postawienia na mojej kuchence garnuszka z moczem ....chyba ze to obowiązkowe to postaram się przemoc , i czy wystarczy tylko taka ilość ? Nie sadze żeby było więcej niż 250 ml .
-
2014/02/24 18:00:43
smakambrozji, moczu nie musisz odparowywac a najlepszy do lewatyw jest poranny:)))
-
2014/03/19 15:06:45
wszystko fajnie, ale sok z cytryny ma odczyn zasadowy a nie kwaśny i właśnie o to chodzi, odczyn kwaśny jest w żołądku, zasadowy w jelitach.
-
2014/09/29 23:01:14
Witam, Po zrobieniu lewatywy (w domu, samodzielnie) brak wypróżnienia!
Pierwsza L w rzyci, w życiu, przepraszam. 1 litr wody z rumiankiem + 1 łyżeczka soli (himalajskiej). Wlew, 10 min na l boku, tyle samo na plecach i z 5 na prawym boku, potem 10 min kołysana brzuchem, podskakiwania. bulgotało, chlupotało. W sumie nic strasznego.polecam.
Na koniec wyleciało może z pół szklanki zawartości, która zresztą była "w normie" (kolor,zapach).
Przez cały drugi dzień też brak jakichkolwiek wypróżnien.
Czy to normalne?
-
2014/10/16 10:31:00
Witam, jestem nowa w tym temacie ale chciałam zrobić sobie oczyszczenie jelit przez 4 tygodnie a następnie oczyszczenie wątroby. Chciałam się dowiedzieć od osób obeznanych w temacie czy jest coś istotnego co powinnam robić w tym okresie i czy już mam przejść na dietę czy dopiero podczas oczyszczania wątroby no i jaki czas po jej oczyszczeniu.
-
2014/10/18 09:51:06
4laik, oczyszczanie jelit mozesz zaczac w kazdej chwili natomiast watrobe rozpocznij na wiosne. Po przeprowadzeniu 4 tygodniowego cyklu lewatyw potem wystarczy ze bedziesz robic je raz w tygodniu az do oczyszczania watroby. W tym czasie rowniez mozez przygotowac watrobe pijac soki warzywne i owocowe oraz kwas buraczany a takze herbatki ziolowe. Z sokami jednak ostroznie aby nie wychlodzic nadmiernie organizmu zima. Polecam rowniez miksture oczyszczajaca do regularnego porannego spozywania (portal.bioslone.pl/oczyszczanie/mikstura). Dopiero na wiosne mzesz przystapic do wlasciwego oczyszczania watroby i im lepiej sie przygotujesz teraz, tym lagodniej je przejdziesz i efekty beda lepsze. Pozdrawiam:)
-
2018/01/30 22:40:23
Zrobiłam juz 3 lewatywy ale nadal mnie to lekko przeraża.Stosuję wyłącznie urynę świeżą,tak na początek.W ilości 1 litr.Moja pierwsza lewatywa była zaskakująca.Po wlaniu płynu poczułam,że zapełnił mi się pęcherz a był pusty.Jak to sie mogło stać?Kiedyś czytałam na jakimś amerykańskim forum ktoś miał takie samo doświadczenie.
Problem mam też z utrzymaniem tego płynu w środku.Może za duzo wlewam jak na pierwszy raz.Na razie nic specjalnego mi nie wychodzi ale chyba dużo więcej lewatyw potrzeba jeśli 30lat fatalnie się odżywiałam.Może 50 albo 100.A może nieodparowana uryna ma jednak słabe działanie.Boję się tej odparowanej ale może odważę się za rok.Może by zacząć od 50ml.Nie wiem czemu ale kojarzy mi się to z czymś żrącym skoro tam taka masa soli.Wyobrażam sobie jak odrywa mi się polip i uszkadza mi jelito.Czarnowidztwo.